Vinaora Nivo SliderVinaora Nivo SliderVinaora Nivo SliderVinaora Nivo SliderVinaora Nivo SliderVinaora Nivo Slider

Sevgili doğa dostları, değerli İzdak’lılar, 
16 Eylül itibariyle yeni sezonumuza başladık. Kuruluşunun 10.yılına doğru ilerleyen kulübümüz tüzüğümüzde yazdığı gibi dağcılık sporuna gönül veren kişileri bir araya getirerek, dağcılık ve doğa sporlarının tanıtılmasına ve gelişmesine katkıda bulunmak, , sporcularına gerekli eğitimleri ve uygulama imkanlarını sağlamak, dağları ve doğayı korumak, çevre bilinci yaratmak bu amaçla sosyal aktivitelerde bulunmak, dağlara ve doğaya zarar verilmeksizin insan yararına kullanımını sağlamak , kitlelere ve özellikle gençlere yönelik tanıtım programı hazırlamak amacıyla doğa etkinlikleri düzenlemeye devam etmektedir.
Doğayla vakit geçirmenin hayatımıza tahmin ettiğimizden çok daha fazla olumlu etkisi var. Doğa sadece ruhumuza değil bedenimize de iyi geliyor, doğaya ne kadar yakın olursak, kendimizi o kadar mutlu hissediyoruz. 
Özellikle yetişkinliğe doğru giden yolda çocuklarımızın doğada geçirdiği zaman arttıkça, yaratıcılıkları da artıyor. Problem çözme becerileri gelişip, dikkat dağınıklığını önlemeye yardımcı oluyor. Bu nedenle herkesi doğa’ya davet ediyoruz.
Zirvelere çıkan yolda yaşanan sıkıntıları birlikte aşmak, birbirimize el vermek, hadi yaparsın demek, sonunda bayrağı açmak bunun keyfi ve gururu hiçbir şeye değişilmez. Giderek artan sayıda genç sporcumuzu doğa yürüyüşü segmentinden dağcılığa doğru yönlendirmek bu sene de hedeflerimiz arasında. Her faaliyetten sonra onların kendi aralarındaki dostluğun da pekiştiğini görmek bizi ayrıca çok sevindiriyor.
Yeni sezonda servis ücretlerine malum sebeplerle artış yapmak zorunda kaldık, Ancak bunu bir kısmını kulüp olarak üstlenecek ve 2019 yılından itibaren yansıtacağız.
Aramıza yeni katılmak isteyen aday sporcularımızdan beklentimiz, geçici bir hevesle değil kalıcı olarak bu sporu benimsemeleri, bol bol okuyup bilgili ve donanımlı olmaları, eğitimlerini mutlaka tamamlamaları.Misafir katılımcılarımıza belli bir süre sonra üye olma/lisans sahibi olmaları konusunda baskı yapacağımızı şimdiden söyleyelim.Dağcılık hayati riskler içeren ,belli bir disiplin içinde yapılması gereken bir spordur. Tecrübelerimizden deneyimlerimizden oluşan kurallarımızı tüm faaliyetlerimizde katılımcılarımıza bildiriyor, uymalarını bekliyoruz. 
Yeni sezonumuzu herhangi bir kaza/sağlık sorunu yaşamadan, keyif içinde tamamlayalım. Her etkinlik sonunda daha sağlıklı, mutlu,huzurlu ve tecrübe kazanmış olarak şehre dönelim.
Bize www.izdak.org web sayfamızdan, izdakinfo@gmail.com mail adresimizden ulaşabilir, etkinlik bilgisi paylaşımı ve fotoğraflar için izdak isimli facebook grubumuzu takip edebilirsiniz. 
Her Pazar her türlü hava şartlarında gerçekleşecek etkinliklerimizde görüşmek dileğiyle. Sevgi ve saygılarımızla,
İZDAK Yönetim Kurulu
 

 

30.10.2009 tarihli Yeni Asır Gazetesi'nde yayımlanan haber

 Doğayla bütünleşmenin en uygun yolu

Giriş tarihi : 30.10.2009, Cuma  NİL GÖRKEM GÜN
Bundan bir hafta önce bana "Hadi yürüyüşe!" deseniz, bir anda yanınızdan kaybolabilirdim.  Allah'ın bildiğini kuldan ne saklayayım, defalarca haberlerini yaptığım halde, koşu, yürüyüş, tırmanış gibi aktiviteler bana pek yakın değildi.
Ama çok sevdiğim bir arkadaşım, "seninle birlikte doğa yürüyüşüne çıkacağız" diye günler boyu deyimin tam karşılığıyla, başımın etini yiyince, teslim bayrağını çektim. "Kabul bu hafta gidiyoruz" dedim, "neymiş şu yürüyüş hele bir görelim..." Ama gün yaklaştıkça bütün benliğimi korkular sardı.
Büyük Gün
Eee, az değil tamı tamına 10 km'lik bir yürüyüş haritası duruyordu önümde. Ben ki hayatında spor anlamında 1 km bile yürümüş insan değildim.
Büyük gün geldi çattı sonunda. Sabah saat 06:30'da gözlerimizi açıp hazırlığa başladık. Rahat bir pantolon ya da eşorfman, bir tişört (bir tane de yedek), ayrıca bir uzun kollu tişört...
Meteoroloji yağmur öngördüğü için yağmurluk da alıp botlarımızı giyerek İZDAK (İzmir Dağcılık ve Doğa Sporları Kulübü)nün servisleriyle buluşmak üzere yola koyulduk.
Otobüsümüz 07:45'te hareket etti. İstikamet Kemalpaşa dolaylarıydı. Nazar Köy'deki kanyon parkurunda yürüyecektik.
Ne yalan söyleyeyim bu geziye gitmeseydim, İzmir'de böyle bir köyün varlığından bile haberdar olamayacaktım ve çok şey kaybedecektim.
Küçücük, tertemiz, boncuklarla bezenmiş şirin köyde kahvaltının ardından sabah sporumuzu da yapıp yürüyüşe başladık.
Yorulmalar Başlıyor
İlk saatler kolay geçti. Ama kanyonda hafif hafif yorulmalar başladı. Hatta bir yerde "Gözünü sevdiğimin düz yolu" feryatlarında bulunduğumu hatırlıyorum! Fakat doğanın güzellikleri yorgunluğu unutturuyordu.
Kanyon bitiminde gruplara ayrıldık. Tecrübeliler Kale Dağı'ndaki Alabalık Çiftliği'ne tırmanış yapacaktı. Biz acemiler ise kanyonun orta kısmından köy yoluna çıkarak dönüşe geçecektik.
Dönüşte nefis böğürtlenler topladık. Köye indiğimizde de boncuklar bizi bekliyordu.
Nazar Köy'de erkekler atölyelerde boncuk üretirken, kadınlar tüm yaratıcılıklarını konuşturarak, birbirinden alımlı boncuklu takı ve süs eşyaları üretip bunları köyün küçük alanındaki tezgahlarda satıyor. Hayatımda gördüğüm en güzel boncuklardı bunlar. Alışverişimiz bitince dönüş yolculuğumuz başladı. Ayaklarım tutmaz olmuştu artık.
Yorgun Ama Mutlu
Arkadaşlarıma baktım, yorgunluk onların da gözlerinden okunuyordu. Ama yüzlerimizdeki huzur ve mutluluk ortak paydamızdı.
O kadar yorulmuşum ki, akşam deliksiz bir uyku çektim. Ve her şey bir yana, "doğa yürüyüşü yapmak o kadar da kötü değilmiş (!)" dedim kendi kendime...
Hatta bu hafta da mı gitsem diyorum... Anlayın artık! Hayatta bir gün bu cümleyi söyleyeceğim aklımın ucundan bile geçmezdi 10 gün öncesine kadar.
İZDAK bizi çok güzel ağırladı. İlk gezimiz olduğu için gerekli her türlü yardım ve desteği sağladı. Kendilerine teşekkür ediyorum, arkadaşıma da...
Pijama-TV Esiri Olmaktan Kurtulun
İZDAK Başkanı Kubilay Öztürk'e, ne kadardır bu işlerin içinde olduğunu sorduğumda, ..... "13 senedir her hafta sonu yürüyüş ve tırmanış yapıyorum. Artık ben ve arkadaşlarım için bu bir tutku. Hem sağlığımızı koruyoruz hem de sosyal açıdan tatmin oluyoruz. Bu sporu haftanın stresini üzerinden atmak isteyen herkes yapabilir. İyi, sağlam kıyafet ve ayakkabınızın olması yeterli. Çam ormanlarındaki oksijen ile vücudumuzu dirileştirirken, yürüyüşle kalp damar sistemimizi kuvvetlendiriyoruz. Ayrıca yeni insanlar tanıyor, yöremizin bilinmeyen güzelliklerini keşfediyoruz. Ve köy ekonomilerine katkıda bulunuyoruz.
Daha ne olsun ki!
Tüm istediğimiz, pazar günlerini pijama - televizyon ikilisi ile geçirmek yerine vücudu haraketlendirecek aktiviteler içinde olsun herkes."
Ben bu hafta da dağlarda gezeceğim, peki ya siz?

Telif Hakkı © 2013. İzdak Dağcılık Kulübü . Tüm Hakları Saklıdır.