Vinaora Nivo SliderVinaora Nivo SliderVinaora Nivo SliderVinaora Nivo SliderVinaora Nivo SliderVinaora Nivo Slider

Sevgili doğa dostları, değerli İzdak’lılar, 
16 Eylül itibariyle yeni sezonumuza başladık. Kuruluşunun 10.yılına doğru ilerleyen kulübümüz tüzüğümüzde yazdığı gibi dağcılık sporuna gönül veren kişileri bir araya getirerek, dağcılık ve doğa sporlarının tanıtılmasına ve gelişmesine katkıda bulunmak, , sporcularına gerekli eğitimleri ve uygulama imkanlarını sağlamak, dağları ve doğayı korumak, çevre bilinci yaratmak bu amaçla sosyal aktivitelerde bulunmak, dağlara ve doğaya zarar verilmeksizin insan yararına kullanımını sağlamak , kitlelere ve özellikle gençlere yönelik tanıtım programı hazırlamak amacıyla doğa etkinlikleri düzenlemeye devam etmektedir.
Doğayla vakit geçirmenin hayatımıza tahmin ettiğimizden çok daha fazla olumlu etkisi var. Doğa sadece ruhumuza değil bedenimize de iyi geliyor, doğaya ne kadar yakın olursak, kendimizi o kadar mutlu hissediyoruz. 
Özellikle yetişkinliğe doğru giden yolda çocuklarımızın doğada geçirdiği zaman arttıkça, yaratıcılıkları da artıyor. Problem çözme becerileri gelişip, dikkat dağınıklığını önlemeye yardımcı oluyor. Bu nedenle herkesi doğa’ya davet ediyoruz.
Zirvelere çıkan yolda yaşanan sıkıntıları birlikte aşmak, birbirimize el vermek, hadi yaparsın demek, sonunda bayrağı açmak bunun keyfi ve gururu hiçbir şeye değişilmez. Giderek artan sayıda genç sporcumuzu doğa yürüyüşü segmentinden dağcılığa doğru yönlendirmek bu sene de hedeflerimiz arasında. Her faaliyetten sonra onların kendi aralarındaki dostluğun da pekiştiğini görmek bizi ayrıca çok sevindiriyor.
Yeni sezonda servis ücretlerine malum sebeplerle artış yapmak zorunda kaldık, Ancak bunu bir kısmını kulüp olarak üstlenecek ve 2019 yılından itibaren yansıtacağız.
Aramıza yeni katılmak isteyen aday sporcularımızdan beklentimiz, geçici bir hevesle değil kalıcı olarak bu sporu benimsemeleri, bol bol okuyup bilgili ve donanımlı olmaları, eğitimlerini mutlaka tamamlamaları.Misafir katılımcılarımıza belli bir süre sonra üye olma/lisans sahibi olmaları konusunda baskı yapacağımızı şimdiden söyleyelim.Dağcılık hayati riskler içeren ,belli bir disiplin içinde yapılması gereken bir spordur. Tecrübelerimizden deneyimlerimizden oluşan kurallarımızı tüm faaliyetlerimizde katılımcılarımıza bildiriyor, uymalarını bekliyoruz. 
Yeni sezonumuzu herhangi bir kaza/sağlık sorunu yaşamadan, keyif içinde tamamlayalım. Her etkinlik sonunda daha sağlıklı, mutlu,huzurlu ve tecrübe kazanmış olarak şehre dönelim.
Bize www.izdak.org web sayfamızdan, izdakinfo@gmail.com mail adresimizden ulaşabilir, etkinlik bilgisi paylaşımı ve fotoğraflar için izdak isimli facebook grubumuzu takip edebilirsiniz. 
Her Pazar her türlü hava şartlarında gerçekleşecek etkinliklerimizde görüşmek dileğiyle. Sevgi ve saygılarımızla,
İZDAK Yönetim Kurulu
 

 

MUĞLA SANDIRAS DAĞI FAALİYET RAPOSU 08 MAYIS 2010

08 Mayıs 2010 tarihinde, sabah saat 08:00’de etkinliğe katılacak dağcılarla Buca Belediyesi önünde buluşup Köyceğiz’e gitmek üzere kiralanan minibüsle 12 kişi hareket ettik.

Aydın’da bir bayan dağcı daha katıldı aramıza. İlk molamızı Çine’de yine bir dağcı arkadaşın mandırasında verdik. Keçi sütünden ürettikleri kaşarlarını ikram etti. Sabah kahvaltısını burada kaşar peyniri, börek ve çayla yaparak ikinci durağımız olan Gökova körfezine hareket ettik.

 

Manzara için bir restoranda mola verdik. Buradan Gökova körfezini  seyrettikten sonra tekrar yola devam ettik. Öğle saatlerinde Köyceğiz’e vardık. Dağ alış verişimizi buradan yapıp, bir dağ köyü olan Yayla köyüne doğru yola koyulduk. Köye varınca kahvehaneye oturup öğle yemeği için masaları birleştirip evden getirdiğimiz yiyecekleri masaya çıkarttık ve karnımızı doyurduk. Saat 15:00 sularında kamp yerimiz olan 1800 metre rakımlı Gökçeova gölüne geldik. Güneşli, ılık güzel bir havada etrafı orman olan bu gölün çevresini biraz gezindikten sonra çadırlarımızı kurup, akşam yemeği için hazırlık yapmaya başladık. Minibüs şoförünün arabasında bulundurduğu tüp ile çayımızı yaptık. Mangalda da, aldığımız tavuk budu ve adana köfteleri kızartarak, güzel bir salata ile karnımızı doyurduk. Akşam yemeği biraz şarkılı, türkülü oldu. Eğlenceden sonra, uykusu gelenler sabah 06:30’da kalkmak üzere çadırlarına girip uyudular.

 

09 Mayıs 2010 sabahı zirveye hareket etmek üzere saat 07:00’de herkes giyinmiş ve hazırdı. Zirveye yürüyüş kolay bir güzergahtandı fakat yorucu oldu. Zirvede duvarları yıkılmış, bakımsız bir kulübe vardı. Bu kulübede terden ıslanmış giysilerimizi sırayla değiştirdik. Burada rüzgar çok fazla, adeta insanın ayağını yerden kesecek şiddetteydi. Zirveye vardığımızda saat 10:45’di. Yarım saat kadar kaldık ve dönüşe geçtik.

 

Şehir kirliliği ve stresinden uzak, bol oksijenli ve keyifli gezimizi bitirmek için tekrar minibüste yerlerimizi aldığımızda, doğrusu hiç kimse geri dönmek ister gibi değildi.

 

Başka etkinliklerde tekrar bir arada olmak dileklerimle.

 

Abdurrahman YARAR

Telif Hakkı © 2013. İzdak Dağcılık Kulübü . Tüm Hakları Saklıdır.