Vinaora Nivo SliderVinaora Nivo SliderVinaora Nivo SliderVinaora Nivo SliderVinaora Nivo SliderVinaora Nivo Slider

Sevgili doğa dostları, değerli İzdak’lılar, 
16 Eylül itibariyle yeni sezonumuza başladık. Kuruluşunun 10.yılına doğru ilerleyen kulübümüz tüzüğümüzde yazdığı gibi dağcılık sporuna gönül veren kişileri bir araya getirerek, dağcılık ve doğa sporlarının tanıtılmasına ve gelişmesine katkıda bulunmak, , sporcularına gerekli eğitimleri ve uygulama imkanlarını sağlamak, dağları ve doğayı korumak, çevre bilinci yaratmak bu amaçla sosyal aktivitelerde bulunmak, dağlara ve doğaya zarar verilmeksizin insan yararına kullanımını sağlamak , kitlelere ve özellikle gençlere yönelik tanıtım programı hazırlamak amacıyla doğa etkinlikleri düzenlemeye devam etmektedir.
Doğayla vakit geçirmenin hayatımıza tahmin ettiğimizden çok daha fazla olumlu etkisi var. Doğa sadece ruhumuza değil bedenimize de iyi geliyor, doğaya ne kadar yakın olursak, kendimizi o kadar mutlu hissediyoruz. 
Özellikle yetişkinliğe doğru giden yolda çocuklarımızın doğada geçirdiği zaman arttıkça, yaratıcılıkları da artıyor. Problem çözme becerileri gelişip, dikkat dağınıklığını önlemeye yardımcı oluyor. Bu nedenle herkesi doğa’ya davet ediyoruz.
Zirvelere çıkan yolda yaşanan sıkıntıları birlikte aşmak, birbirimize el vermek, hadi yaparsın demek, sonunda bayrağı açmak bunun keyfi ve gururu hiçbir şeye değişilmez. Giderek artan sayıda genç sporcumuzu doğa yürüyüşü segmentinden dağcılığa doğru yönlendirmek bu sene de hedeflerimiz arasında. Her faaliyetten sonra onların kendi aralarındaki dostluğun da pekiştiğini görmek bizi ayrıca çok sevindiriyor.
Yeni sezonda servis ücretlerine malum sebeplerle artış yapmak zorunda kaldık, Ancak bunu bir kısmını kulüp olarak üstlenecek ve 2019 yılından itibaren yansıtacağız.
Aramıza yeni katılmak isteyen aday sporcularımızdan beklentimiz, geçici bir hevesle değil kalıcı olarak bu sporu benimsemeleri, bol bol okuyup bilgili ve donanımlı olmaları, eğitimlerini mutlaka tamamlamaları.Misafir katılımcılarımıza belli bir süre sonra üye olma/lisans sahibi olmaları konusunda baskı yapacağımızı şimdiden söyleyelim.Dağcılık hayati riskler içeren ,belli bir disiplin içinde yapılması gereken bir spordur. Tecrübelerimizden deneyimlerimizden oluşan kurallarımızı tüm faaliyetlerimizde katılımcılarımıza bildiriyor, uymalarını bekliyoruz. 
Yeni sezonumuzu herhangi bir kaza/sağlık sorunu yaşamadan, keyif içinde tamamlayalım. Her etkinlik sonunda daha sağlıklı, mutlu,huzurlu ve tecrübe kazanmış olarak şehre dönelim.
Bize www.izdak.org web sayfamızdan, izdakinfo@gmail.com mail adresimizden ulaşabilir, etkinlik bilgisi paylaşımı ve fotoğraflar için izdak isimli facebook grubumuzu takip edebilirsiniz. 
Her Pazar her türlü hava şartlarında gerçekleşecek etkinliklerimizde görüşmek dileğiyle. Sevgi ve saygılarımızla,
İZDAK Yönetim Kurulu
 

 

Fiziksel Aktivite ve Sağlık

FİZİKSEL AKTİVİTENİZİ ARTTIRIN, SAĞLIKLI KALIN!

Sağlığın korunması ve geliştirilmesinde yeterli ve dengeli beslenme ile birlikte düzenli fiziksel aktivite de çok önemlidir.

Fiziksel aktivite;  vücudun düzenli çalışmasını sağlayarak bireylerin, besinlerden en iyi şekilde yararlanmasını sağlar.

Fiziksel hareket azlığı ve hareketsiz bir yaşam şekli, ağırlık artışına neden olarak kalp-damar hastalıkları,  hipertansiyon, diyabet gibi bir çok kronik hastalığın oluşma riskini arttırmaktadır.

DÜZENLİ FİZİKSEL AKTİVİTENİN YARARLARI

 • Zevklidir, yaşam süresini ve kalitesini arttırır.
 • Mental yeteneği geliştirir, hayata bakış açısını olumlu yönde etkiler.
 • Enerji harcamasına neden olduğu için vücut ağırlığının dengede tutulmasına yardım eder. Yağ dokusunu azaltır, yağsız doku oranını arttırır.
 • Kemik yoğunluğunu arttırır (osteoporoza karşı koruyucudur).
 • Kalp damar hastalıkları riskini azaltır.
 • Çocuklarda büyüme ve gelişme faktörlerinin salgılanmasını arttırır. Böylece büyüme ve gelişme hızlanır.
 • Yaşlılarda günlük aktiviteleri sürdürebilme yeteneğini geliştirir.

ÖNERİLER

 • Uzun süre hareketsiz kalmış bireyler egzersize başlamadan önce sağlık kontrolünden geçmelidir.
 • Aktivite düzeyi yavaş yavaş arttırılmalı ve kısa sürede çok yoğun aktivite yapılmamalıdır.
 • Hergün en az 30 dakika egzersiz veya haftada en az 3-5 kez 30-60 dakika süren orta şiddetli egzersizler en uygun olanıdır. Ancak bu konuda uzman sağlık personelinden yardım alınmalıdır.
 • Bütün egzersizlerin düzenli olarak yapılmasına dikkat edilmelidir.

SAĞLIKLI YAŞAM İÇİN FİZİKSEL AKTİVİTE BESLENME VE UYKU KADAR ÖNEMLİDİR.

DÜZENLİ EGZERSİZ İLE YETERLİ VE DENGELİ BİR BESLENME, SAĞLIKLI YAŞAMIN VAZGEÇİLMEZ UNSURLARINDANDIR

Telif Hakkı © 2013. İzdak Dağcılık Kulübü . Tüm Hakları Saklıdır.