Vinaora Nivo SliderVinaora Nivo SliderVinaora Nivo SliderVinaora Nivo SliderVinaora Nivo SliderVinaora Nivo Slider

 

 

Sevgili İzdak'lılar

 

 , 
Yeni sezonumuz 22 Eylül’de başlıyor. Geçen sezon birbirinden güzel parkurları tamamladık, yeni dostlar edindik.

 

Yaz aylarında önce Sandras Dağı, Aladağlar 4 Zirve ve Transı, Kazbek Dağlarını tırmandık. En son Uşak Ulubey Kanyonu kampını yaptık. Her tecrübe bir eğitim oldu, hem öğrendik hem eğlendik.

 

22 Eylül de başlayacak günübirlik doğa yürüyüşlerimiz hava şartları ne olursa olsun Mayıs ayı sonuna kadar her pazar günü gerçekleşecek. Kamplarımız, eğitimlerimiz, yaz ve kış tırmanışlarımız,şenliklere katılımımız bu dönemde de devam edecek.
Eğitim,toplantı ve sunumlar dışında üyelerimizin sosyal faaliyet içinde kullanabileceği kulüp ofisimiz yeniden haftada 2 gün Perşembe ve Cumartesi sizlerin ziyaretine açık olacak.
Hem spor yapıp hem doğanın kusursuz düzeni içinde ,bitki ve canlıların uyumunu görmek bizlere hep iyi gelecek.

 

Daha olumlu,mutlu,verimli,barışcıl ve insancıl olacağız.Yarışmadan, birbirimize destek olarak , el vererek zirvelere tırmanacağız.

 

Yeni sezonu dolu dolu ve hep güzellikleriyle yaşamak dileklerimizle tüm üyelerimize ve takipçi doğa dostlarımıza selam ve sevgilerimizi sunuyoruz.

 

 

                                                                             İZDAK

 

 

 

Spor ve Beslenme

Sporcuların performansını etkileyen temel faktörlerin başında genetik yapı, uygun antrenman ve beslenme gelmektedir. Beslenme, sporcuların bilgi sahibi oldukları taktirde kontrol altında tutulan ve performanslarını olumlu yönde etkileyen en önemli etkenlerden biridir.

Spor yapanlar; egzersiz sırasında temel enerji kaynağı olan karbonhidrat tüketimlerini artırmalıdır. Karbonhidrat tüketiminde kompleks, posa içeriği yüksek, vitamin mineral yönünden zengin olanlar (esmer ekmek, bulgur, pirinç, makarna, diğer tahıl ürünleri, kurubaklagiller, sebzeler, meyveler) tercih edilmelidir.

Egzersiz yapanların, bilinenin aksine fazla protein tüketmelerine ve aşırı yağ kısıtlamasına gereksinimleri yoktur. Gereksinimin üzerinde protein alımı kas kitlesinde bir artış sağlamaz.
Vücuttaki sıvı kaybı (dehidratasyon)  egzersiz performansını azaltır. Bu nedenle optimal performans ve sağlık için egzersiz öncesi, sırası ve sonrası sıvı tüketimi arttırılmalıdır.

  • Sıvı tüketimi için susamayı beklemeyin.
  • Egzersiz öncesi, sırası ve sonrası sıvı tüketimini arttırın.
  • Özellikle sıcak havalarda sıvı tüketiminizi daha da arttırın.
  • Egzersiz sırasında kaybedilen sıvının karşılanması amacıyla da belirli aralıklarla (15-20 dakikada 1 su bardağı kadar) su için.

Egzersiz öncesi, aşırı tok veya aç olunması performansı olumsuz etkiler. Egzersiz öncesi öğün, egzersizden 2-4 sat önce ve mideyi rahatsız etmeyecek şekilde yeterli sıvı, düşük yağ ve posa, yüksek karbonhidrat, orta düzey protein ve alışkın olunan yiyeceklerden oluşmalıdır.

Egzersiz yapan bireyler yeterli ve dengeli beslenme ile tüm vitaminleri ve mineralleri alabilirler. Bu nedenle egzersiz yapan bireylerin ek olarak vitamin ve mineral kullanmalarına gerek yoktur.

Gelişigüzel performans arttırıcı yardımcı veya ek ürün kullanımından  kaçınılmalı ve bu ürünlere karar vermeden önce mutlaka uzman bir sağlık personeline danışılmalıdır.

ÖNERİLER

  • Tüm besin gruplarındaki besinlerden yeterli ve dengeli bir şekilde tüketilmelidir.
  • İstenilen ağırlık ve uygun vücut bileşimini koruyacak yeterli enerji içeren bir diyet uygulanmalıdır.
  • Egzersiz sırasında enerjinin temel kaynağı karbonhidratlardır. Besin seçiminde yüksek karbonhidratlı besinlerin seçilmesine dikkat edilmelidir.
  • Besin çeşitliliği arttırılmalıdır.
  • Egzersiz öncesi, sırası ve sonrası sıvı tüketimi arttırılmalıdır.

Telif Hakkı © 2013. İzdak Dağcılık Kulübü . Tüm Hakları Saklıdır.